Interventions

28. avril 2020.

Národná správa: Antidiskriminačné intervencie na Slovensku zamerané na zmierňovanie predsudkov voči rómskej menšine

Výsledky fokusových skupín na identifikáciu postupov dobrej praxe, ktoré zrealizoval Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Hlavné zistenia

  • Väčšina skúmaných intervencií v roku 2018 bola realizovaná mimovládnymi organizáciami.
  • Väčšina intervencií bola realizovaná s podporou národných grantových schém.
  • Najčastejšie išlo o vzdelávacie a kultúrne aktivity, ktoré predpokladali, že kontakt s minoritou, vzbudenie empatie, vžitie sa do situácie príslušníkov minority zmenia postoje a správanie účastníkov a účastníčok intervencií.
  • Evaluácia dopadu nebola bežnou súčasťou analyzovaných intervencií.
  • Realizátori intervencií a donori za atraktívne aktivity považovali tie, ktoré využívajú prácu s emóciami a priamy či sprostredkovaný kontakt s minoritou, pričom ich účinnosť má byť posilnená následnou reflexiou (napr. formou diskusie, prezentovaním faktov).
  • Udržateľné antidiskriminačné intervencie by mali zohľadňovať aj situačné vplyvy (nielen individuálne faktory, napr. empatia), vrátane aktuálneho spoločenského a politického kontextu.
  • Intervencie, ktoré sa usilujú o emancipáciu Rómov a Rómiek, majú potenciál pre posilnenie kolektívnej akcie a dosiahnutie spoločenskej zmeny. Členovia a členky minority by preto nemali vystupovať len v pozícii účinkujúcich na kultúrnych vystúpeniach, ale mal by im byť priznaný rovnaký hlas a aktérstvo ako príslušníkom etnickej majority.
  • Identifikované prekážky v súvislosti s realizáciou intervencií zahŕňali nestabilitu neziskových organizácii a negatívne nastavený spoločenský normatívny a inštitucionálny kontext vo vzťahu k minoritám, špeciálne k rómskej menšine.

Celú správu si môžete prečítať tu.

Share

Articles Similaires

03. janvier 2022.

Jó gyakorlati példák elemzése, amelyek a magyarországi romák és nem romák társadalmi változásáért való mozgósítást, a cigányellenességet és a csoportközi kapcsolatokat célozza/Analysis of best practices from Hungary

Best practice

03. janvier 2022.

Análisis de ejemplos de mejores prácticas de contacto intergrupal, anti-gitanismo y movilización para el cambio social de Gitanos/as y no-Gitanos/as en España

Best practice

03. janvier 2022.

Analýza príkladov dobrej praxe: zmierňovanie protirómskeho rasizmu a mobilizácia Rómov a Nerómov pre sociálnu zmenu prostredníctvom intervencií založených na medziskupinovom kontakte

Best practice

21. décembre 2020.

Note d’orientation stratégique

Policy reports

Partenaires

Le projet «Identifier des méthodes fondées sur des preuves pour lutter efficacement contre la discrimination des Roms dans le climat politique changeant de l'Europe» (subvention n ° 808062 - PolRom - REC-AG-2017 / REC-RDIS-DISC-AG-2017) est financé par le programme Justice de l'Union européenne (2014-2020).

eu flag